رضوانشهر سبز

علمی،فرهنگی،هنری و...

گرامیداشت روز جهانی گل
نویسنده : مهدی خوشنودی - ساعت ٧:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢٥
 

بیست و پنجم خرداد ماه هر سال روز جهانی گل است.

هدیه نشاط، سرزندگی و بهانه ای برای شاد زیستن مبارک.
پانزدهم جون برابر با روز جهانی گل. کشورها و سازمان مختلف دنیا همه ساله در این روز با برگزاری همایش های مختلف بر نگهداری و گسترش فضای سبز تاکید می کنند شهروندان برخی از کشورها، در این روز به صورت ویژه دسته های "گل تازه" را به همدیگر هدیه می دهند و آن را نشانه یی از نشاط، طراوت، سرزندگی و شادابی می دانند. حضور گل و گیاه در فضای مسکونی بستر بسیار مناسبی برای آرامش روح و روان انسان ایجاد می کند و همه روان شناسان به تاثیر روانی گل بر انسان تاکید کرده اند.در تحقیقی مشخص شده است که هنگام هدیه دادن گل به افراد، سه رفتار زیر دیده شده است:
- رفتاری حاکی از ادب ، احترام و تشکر
- رفتاری حاکی از دوستی و صمیمیت.
- رفتاری حاکی از هیجان زدگی همراه با گفتاری متفاوت.
تمام این این عکس العمل ها فقط در 5 ثانیه اول گرفتن گل بروز می کنند و این نشان دهنده ی تأثیر عمیق گیاهان در وجود ماست.

تصور کنید اگر در شهرمان گل و گیاهی وجود نداشت ، قطعا شهر و ساکنان آن هر دم مرگ را به چشم می دیدند. شهر به عنوان یک موجود زنده نیز به تناسب و تعادل نیاز دارد. کاهش حجم گل و گیاه در شهر به تعادل اکوسیستم شهری آسیب می زند، همان طور که بسیاری از پرندگان از تهران گریخته اند یا فقط در ساعاتی خاص دیده می شوند.

امروز روز گل است و کوتاه چون عمر گل. امروز را از دست ندهید و فضای خانه و محل کار خود را با گیاهان تلطیف کنید. به اطراف خود نگاه کنید و همه گل های مصنوعی خود را دور بریزید.

گل عزیز است غنیمت شمریدش صحبت.
گل زبان گویای بهشت است ،باید زبانش را فهمید.
گل برای بوییدن است؛ نه برای چیدن، پس بیایید عمر کوتاه گل ها را کوتاهتر نکنیم.

تاریخ انتشار 25 خرداد1394